top of page
Braketler

Dişlerin üzerine kompozit bir yapıştırıcı ile yapıştırılan ve ark tellerinin kuvvetini dişlere aktarmaya yarayan parçalardır.

Materyal olarak metal ve porselen olarak ikiye ayrılabilir. Porselen braketler beyaz oldukları için daha estetik olsalar da metal braketlere göre bazı mekanik dezavantajları vardır. 

Çalışma prensibine göre de braketleri geleneksel ve kendinden bağlanan (kapaklı) braketler olarak ikiye ayırmak mümkündür. Geleneksel braketler ark telinin metal ya da elastik bir ligatür ile bağlanma prensibi ile çalışırken kendinden bağlanan braketler özel kapak mekanizmaları sayesinde ligatürlemeye ihtiyaç duymamaktadır. Bu durum sürtünme kuvvetini azaltmakta ve bazı durumlarda seans sayısı ile bereber tedavi süresini kısaltabilmektedir.

porselen braketler
metal braket

Geleneksel braket

damon braket

Kendinden bağlanan braket

Porselen braketler

Ark telleri

Ark telleri gerekli kuvveti oluşturarak dişlerin hareketini sağlamaktadır. Ortodontide en çok kullanılan teller nikel-titanyum , paslanmaz çelik ve titanyum-molibden tellerdir. Farklı materyal ve kalınlıkta ark telleri ihtiyaç doğrultusunda braketlerin içine yerleştirilerek istenen hareketin yaratılması sağlanır. 

ark teli

Ark telleri

Elastikler

Ortodontide kullanılan çeşitli elastikler ark tellerinin braketlere bağlanması, dişler arasındaki boşlukların kapatılması ve aynı ya da karşıt çenelerdeki diş ya da diş gruplarının birbirinden destek alarak hareket ettirilmesini sağlar.

renkli elastikler

Renkli elastik ligatürler

Mini-vidalar

Ortodontik mini-vidalar çene kemiğinin içine lokal anestezi ile yerleştirilen ve kemik desteği alarak dişlerin daha öngörülebilir bir şekilde hareket ettirilmesine olanak sağlayan metal parçalardır. Kullanımları gittikçe artmakta ve doğru kullanımda tedavilerde büyük avantajlar sağlamaktadırlar.

minivida

Ortodontik mivi-vidalar

bottom of page